Anasayfa   |  Site Haritası  |  E - Mail

 
 | HABERLER

 

 

MARKA TESCİLİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR NELERDİR.

Türkiye'de Tescil ettirdiğiniz markanızın tüm kullanım hakkı  sadece ve sadece size aittir. Başka hiçbir firma aynı mal veya hizmetlerde tescil edilmiş markanızı veya bir benzerini kullanamaz. Tescilli markanın sahibi, markasının taklit edildiğini tespit ettirdiği takdirde taklit malları toplatabilir. Hukuk ve ceza mahkemelerine yapacağı başvurular ile uğramış olduğu maddi ve manevi zararın karşılanması için tazminat davası açabilir.

Yıllardır kullanarak saygın bir isim haline getirdiğiniz markanız, tescilli değilse marka üzerinde hiçbir hak iddia edemezsiniz. Markanız tescilli değilse  Türkiye de veya dünyanın herhangi bir yerinde  kurulmuş veya kurulacak bir işletme veya şirket markanızı kendi adına tescil ettirebilir. Bu durumda markanızı bir daha kullanmayacağınızı biliyor musunuz.?

Türkiye'de ve dünyada ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren binlerce milyonlarca firma ve şirket bulunmaktadır. Bunca şirketin ve firmanın mutlaka kendisine özgü bir ismi yani markası vardır. Bu markanın korunması ancak o markanın firma sahibi adına ilgili üklenin Patent Enstitüsünde tescil edilmesi ile koruma altına alınmaktadır. Tescil edilmeyen marka üzerinde kullanıcının tasarruf yetkisi sınırsız değildir.  Yani korumasızdır ve başka firmalar ve ürünler üzerinde  kullanımı engellenemez.  Bir firmanın markasını Ticaret odasında, Sanayi Odasında, Vergi  Dairesinde veya başka herhagi bir kuruma  tescilli olması o markanın tescil edildiği anlamına gelmez ve firma  isminin bir başka firma tarafından marka olarak kullanımını engellemez. Firmanızı temsil eden isim ve işaretlerin koruma altına  alınması, yani 3. Şahıslar tarafından kullanılmasının engellenmesi  ancak söz konusu işaretlerin adınıza tescil edilmesiyle mümkündür. Bir markanın Türkiyede tescil edilmesi  T.C. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜNE müracaat ederek  marka tescil belgesinin alınması ile mümkün olmaktadır.

Marka tescilinin sağladığı bir başka fayda  da, size ait bir markayı başkalarının kendi adlarına tescil ettirmeleri  sonucu  sizin kendi markanızı kullanamaz hale  gelmeniz gibi çok önemli bir riski ortadan kaldırmasıdır.

 

   
Copyright © 2006  Ak Marka Patent ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti.

Designed By Duru Teknoloji