Anasayfa   |  Site Haritası  |  E - Mail

 
 | HABERLER

 

 

BARKOD

Ticareti ulusal sınırları aşarak uluslar arası boyuta ulaşması ticarete konu olan ürün ve hizmet çeşitlerinin çoğalması ve ticari işlemlerin yoğunluğunun artması çalışmalara verimlilik kazandıran elektronik bilgi sistemlerini kullanımını zorunlu kıldı. Bu gelişmelerle birlikte, ticari ürünlerin hem ulusal ve hem de uluslar arası ticarete belirli bir standart ile izlenmesi ve bu ürünlerin bilgi sistemleri kolayca tanınması gereksimi doğdu. Günümüz Türkiyesinde gelişen teknolojiyi yakalamak ve ürünlerinizin satışı ve stok kontrolünde önemli yer edilen BARKOD TESCİL belgenizi ve master filmlerinizi  hazırlanmasını ve takibini özenle yapmaktadır.

Ticari ürünler, tedarik zincirinin herhangi bir noktasında sipariş edilen, satılan, dağıtımı yapılan, yer değiştiren, dolayısıyla başta fiyatı olmak üzere bütün tanımlayıcı bilgilerine gerek duyulan mal ya da hizmetlerdir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, hammaddeden başlayarak son tüketicinin eline geçen ürüne dek, özellikleri (ad, birim, fiyat, depolama koşulları, alım-satım koşulları vb.) tanımlanmış tüm fiziksel mallar ile özellikleri ve fiyatı belirlenmiş hizmetler ticari ürün kapsamında ele alınırlar.

 

SABİT MİKTARLI ÜRÜNLER

Sabit miktarlar içerecek biçimde paketlenerek dağıtıma ve satışa sunulan ürünler her zaman aynı miktarda ürün içerirler; bu ürünlerin boyutları, ağırlığı, içeriği, tasarımı her pakette aynıdır (örnek: 1 adet gofret, 4 adet pil, 1 kg. toz deterjan, 500 gr. yağ vb.) Bu tür ürünler "sabit miktarlı" olarak adlandırılırlar ve ürünün kesinleştirilmiş bu miktarı için bir Ticari Ürün Numarası (GTIN) verilir.

 

DEĞİŞKEN MİKTARLI ÜRÜNLER

Dağıtıma ve/veya satışa sunulduğunda ağırlık, uzunluk, yüzölçümü, hacim vb. değişen bir özelliğinden ötürü dağıtım/satış koşulları değişen ürünler değişken miktarlı olarak adlandırılırlar. Örneğin, satış noktasında satılırken satış tutarı ağırlığına göre belli olan peynir, tavuk ya da şarküteri ürünleri değişken miktarlı ürün sınıfına girerler. Değişken miktarlı ürünlere verilen Ticari Ürün Numarası (GTIN), ürünün tanımının yanı sıra ürünün değişken miktarının bilgisini de içerir.

 

MASTER FİLM NEDİR?

Master film, bir baskı makinesinde üretilen, üzerinde barkodun bulunduğu negatif ya da pozitif filmdir. Master filmin üretimi sırasında, barkodun çubukları doğrudan filmin üzerine çizilir. Bu film, daha sonra ambalaj üzerine baskı yapmak üzere kullanılacağından çok temiz olmalı, basılan barkod ise standart ölçülere uygun olmalıdır.

Master filmin kalitesi, ambalaj üzerine yapılan barkod baskısının barkod okunduğu sırada herhangi bir sorun yaratmaması ve ilk okumada okunması ile anlaşılır.
 

Master filmin kalitesi aşağıdaki ölçütlere bağımlıdır;

 

Boyut: Barkodun boyutları “büyültme faktörü”ne (“magnification factor”) bağımlıdır. Bir barkod büyültme faktörü ile tanımlanan sınırlar içerisinde kalmazsa okunma sorunları yaşanır. Barkodun boyutlarında yapılacak herhangi bir değişiklik okumayı riske sokabilir.

 

Çubuk Yüksekliği: Çubuk yüksekliği, barkodun boyuna (uzunluğuna) bağlı olarak seçilmelidir. Kısaltma işleminin uygulanması barkodun okunmaması riskini doğurur.

 

Renk: Barkodun yer aldığı yüzeyin rengi çok önemlidir. Barkodun okunabilmesi için barkoddaki koyu çubuklar ile zemin rengi arasında yeterli kontrast sağlanmış olmalıdır. Genel olarak açık renklerin (kırmızı ve turuncu gibi sıcak renkler de dahil olmak üzere) zeminde olması, çubukların ise koyu renklerden (siyah, lacivert, koyu yeşil gibi) seçilmesi uygun olur. Okunabilir ve okunamayan renk kombinasyonları için TOBB-GS1 Türkiye’ye başvurulabilir.

 

   
Copyright © 2006  Ak Marka Patent ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti.

Designed By Duru Teknoloji